LOVE RIDE 20097. Dubna 2009







Byl jsem požádán společností MC Outdoors Riders v zastoupení Radkem Krieglerem o spolpráci na projektu Love ride - projekt podporující vozíčkáře, motorkáře. Milulý rok odtartovali projekt jízdou s vozíčkářem Zdeňkem Krupičkou do Maroka.
Do konce června bych jim měl sestříhat snímek z této cesty. Výtěžek z jeho prodeje, společně s filmem Himalayo Enfieldmo, který se prodává na jejich stránkách půjde ve prospěch projektu.
Takže se stáváme zároveň jedním ze sponzorů cesty.











Na výstavě Motocykl 2009 u stánku CK Rajbas probíhalo představení expedice Blue Land 2009 do Indického Himálaje na sajdě Enfield. Tam jsme také zastihli Radka Krieglera ze sdružení MC Outdoors Riders, a položili mu několik otázek:

Radku, proč jste se pustili do organizování motorkářských expedic pro vozíčkáře?
Protože si myslíme, že integrace postižených do většinové společnosti není jenom otázkou bezbariérových vstupů do budov nebo nastavením legislativy. Je to i o tom, že každý z nás by si měl zvyknout na přítomnost lidí, kteří se fyzicky něčím odlišují. Bývají mnohdy duševně daleko zdravější než tzv. normální lidé. Typickým příkladem je Zdeněk – aktivní sportovec, který má za sebou spoustu úspěchů a optimismu na rozdávání. I Zdeněk chtěl být motorkářem a to se mu splnilo na sajdkárové jízdě do Maroka.

Jak jste začínali a kdo se podílel na prvních projektech?
Praimpulzem všeho našeho snažení byl Jirka Ledinský z Carservisu, který staví sajdkáry, a když nám jednou nevyšla akce motocestovky pro nejmenovaného zákazníka, vyhecoval mne otázkou: „No a pro ty vozíčkáře taky nic neuděláš?“ Načež začala šňůra telefonátů, nalezení Zdeňka přes Honzu Pičmana, ředitele Jedličkárny, oslovování sponzorů, články v časopisech, příprava sajdkáru i posádky, a samotná expedice k pískům Sahary. Bez Jirky bychom také neměli sajdkár – byl nám zapůjčen a upraven jím a Honzou Žlábkem, další výbavu poskytl Martin Kos z Velorexportu.

Proč využíváte pro vaše expedice sajdkáry – nebyla by speciálně upravená čtyřkolka pro vozíčkáře lepší alternativou?
Sajdkár i čtyřkolka se mohou vyskytovat v mnoha variacích a úpravách. Stejně tak jako jsou závody silničních sajdkárů a endurové závody pro sajdkáry, i čtyřkolku můžete postavit tak, aby obstála na silnici v běžném provozu. Obvykle dostupné modely čtyřkolek budou mít však problém se stabilitou, když kolem projede náklaďák. Proto jsme zvolili sajdkár jako ideální řešení pro vozíčkáře cestovatele – motocykl se sajdkárem má dostatek místa pro zavazadla i vozík, a po menších úpravách řazení ji může řídit i sám vozíčkář. Sajdkár BMW, se kterým jsme jeli do Maroka, měl navíc vynikající jízdní vlastnosti – řízení bylo bezproblémové, a dosahoval běžně rychlosti kolem 150km/hod. V terénu jsme zase ocenili bezúdržbový kardan, spolehlivost a výdrž motorky.

V letošním roce se připravuje první ročník MDA RIDE – o čem bude a kdo ho organizuje?
Mým snem bylo uspořádat v České republice Love Ride, o které jsem se jednou dočetl na amerických serverech, když jsem překládal články pro ICMN. Loni se nám podařilo zpropagovat myšlenku založení Love Ride v Čechách. Tiskovku a „nultý“ ročník, podpořili i hárlejáři z HOG Chapter Praha. Dostali jsme dokonce prostor na zahájení BMW sezóny u BMW Autec a jeli se Zdeňkem v čestném čele jarní motorkářské vyjížďky motoklubu BMW. Jelikož se v Americe jedná o profesionálně pořádanou iniciativu motorkářů vlastnících motocykl Harley Davidson, bylo v České republice založeno sdružení MDA RIDE, které u nás představilo stejnojmennou jízdu. MDA je mezinárodně známá zkratka asociace svalových dystrofiků. Svalová dystrofie (MD) je smrtelná nemoc, která v určitém stádiu poutá lidi na vozík, v dalším na podporu přístrojů. Právě koncepční pomoc lidem nemocných MD je pojítkem mezi Love Ride pořádanou v USA, Švýcarsku a jejich českou „sestrou“ MDA Ride. Organizace této akce zůstává plně v rukou českých harlejářů. Myšlence MDA Ride fandím, podporuji ji a držím palce pořadatelům, kteří mají odvahu uspořádat velkou benefiční motorkářskou akci, první v bývalém východním bloku. Přijedeme je se Zdeňkem v září podpořit. S MC Outdoors Riders máme v plánu se zúčastnit s vozíčkářem Matoušem švýcarské Love Ride, kam nás pozvali organizátoři Love Ride z USA a Švýcarska.









Pojďme zpátky k vašim vozíčkářským jízdám a expedicím – proč je nazýváte projekty s dobrým srdcem?
Tohle označení vymyslel Petr Jílek z WW8, který moderoval tiskovou konferenci při odjezdu do Maroka. Při loučení s námi řekl, že doufá, že se za rok setkáme při dalším projektu s dobrým srdcem, ať už se jmenuje jakkoliv.

Marocká cesta se vydařila – kolik jste toho najeli a jaké byly zážitky?
Zážitky byly mokré, studené, horké, větrné, „vedrózní“ - prostě typický motorkářský adrenalin. Najeli jsme téměř 10 tis. km, v Maroku jsme jezdili 10 dnů, navštívili jsme historická města Fez, Marrákeš, Velký Atlas, soutěsku Todru i poušť Saharu. Z pohledu vozíčkáře bylo novum zažít cestování bez střechy auta nad hlavou a poznat africkou kulturu. Protože sajda byla rychlá a podvozek měla snížený, bylo to také občas v nekoordinovaném africkém provozu o strach. Ale Zdeněk se držel statečně, a kromě nevybíravých slov při posledních kilometrech v dešti, větru a tmě, kdy jsme na Šumavě vlítli do díry, byl v pohodě.

Vaše další expedice byla nazvána Blue Land. Kam pojedete a co bude pro vozíčkáře nové?
Jak je již naší tradicí, i touto jízdou chceme propagovat další neziskové projekty. Blue Land (www.blueland.cz) je občanské sdružení českých dobrovolníků, které v Kargyaku v indickém Himálaji podporuje místní etnikum vybudováním knihovny, osvětou a pomáhají např. popálenému chlapci sehnat prostředky na plastiku kůže.
Naše motorkářská expedice Blue Land 2009 nás zavede do oblasti malého Tibetu – cílem bude Leh v Ladakhu. Pojedeme se sajdkárem Enfield, který pro nás zajišťuje Honza Odehnal z motorkářské cestovky CK Rajbas.
Pro vozíčkáře bude novým zážitkem skutečnost, že pojede jako člen větší skupiny (cca 8 motorek), která pojede stejnou trasu jako účastníci expedice Himalayo Enfieldmo. Do Dillí poletíme s Turkish Airlines, pak vlakem do podhůří Himálaje a odtud již po vlastní ose do průsmyků a sedel nejvyšších hor světa. Zdeněk Krupička bude absolvovat první část cesty a ideálně v polovině trasy se s ním v sedadle sajdkáru vymění vozíčkářka Jana Fesslová (vloni jsme si stanovili se Zdeňkem cíl, že rozšíříme tento adrenalin pro více účastníků). Jana je ochrnutá po úraze při házené, její vášní je cestování. Českou republiku reprezentovala na paralympiádě v loňském roce a na svoji první expedici v sajdě se nesmírně těší.

Plánujete v letošním roce nějaké další aktivity?
Sdružení MC Outdoors Riders (MCOR) si klade za cíl prostřednictvím mototuristických akcí sbližovat vozíčkáře (nebo hendikepované obecně) a motorkáře. Bude nás těšit, když motorkáři uvidí sajdu s vozíkem a zvednou palec na pozdrav, přijdou vozíčkáře pozdravit nebo se s ním dohodnout na společné vyjížďce. Snažíme se organizovat vyjížďky pro hendikepované v rámci celé České republiky, po návratu z Indie plánujeme navštívit sajdkárový motorkářský sraz, na který nás pozval Martin Kos. Vozíčkáři jízdu v sajdkáru nepovažují za chlapskou záležitost, na druhou stranu málokdo z nich se odváží vyjet na delší trasy jako Zdeněk nebo Jana. Rádi bychom hendikepované prostě jenom svezli, aby měli představu, o čem to „motorkaření“ je. Budeme rádi, když nám pomohou sajdkáristi i s neupravenými sajdami.
Na webu inzerujeme také program Pomáháme si navzájem, jehož prostřednictvím chceme najít motorkáře, kteří pomohou lidem s postižením i s dalšími aktivitami.
V rámci motorkářských outdoorů pro firmy organizovaných naší partnerskou motorkářskou cestovkou MC Outdoors Agency (zaměstnanci firmy jedou jako spolujezdci, vyškolení řidiči motorek s nimi absolvují obdobu tajného závodu - www.cee-motorcycletours.com) plánujeme integrovat postižené i jako instruktory, kteří pomohou „zdravým“ zažít motorkářský adrenalin jako řidiči sajdkár nebo čtyřkolek vezoucí firemní zaměstnance.

Jak by vám ještě mohli motorkáři pomoci ve vašem úsilí?
Jsme v současné době limitováni faktem, že si sajdkár pro vozíčkáře půjčujeme od firmy Carservis, a tak není možné vždy vyjít vstříc všem lidem, kteří by měli zájem o svezení.
Do budoucna bychom rádi získali prostředky na zakoupení motocyklu se sajdkárem, u kterého by bylo možné přidat vozíčkářské řazení, aby tuto mašinu mohli řídit sami vozíčkáři. Pro to, abychom mohli realizovat expedici Blue Land, Jana i Zdeněk hledají sponzory, kteří by tuto expedici podpořili.
Nejdůležitější ale je, aby motorkáři, když potkají sajdkáru s vozíkem věděli, že v ní jedou lidé, které baví motorky a rádi si o nich povídají. Že v nich jedou lidé s postižením a nebojí se dělat věci, které mohou mnohým připadat neskutečné.
Díky, že jim fandíte!

Autor: E.B. Vozíčkář

Expedici Blue Land 2009 podpoříte zakoupením DVD Himalayo Enfieldmo nebo Sidecar Ride 2008 za cenu 190 Kč. Více informací: www.mcoutdoors.cz.

http://www.motorkari.cz/cestovani/akce-predstavujeme/motorkarske-projekty-s-dobrym-srdcem-mc-outdoors-riders-13521.html

OFICIÁLNÍ WEB MCOUTDOORS.CZ :
http://www.mcoutdoors.cz/products/produkt-1/