TRANSAFRICA 201229. Listopadu 2010


Jelikož v roce 2010 oslavím své 40té narozeniny, nastal čas splnit si jeden z velkých životních snů. Tim snem je už několikrát avizovaný přejezd afrického kontinentu.


Je to sice ještě daleko, ale jelikož taková cesta zabere spoustu času co se týká příprav, rozhol jsem se postupně informovat o stavu věcí.
Jednou z nich je parťák na cca 4měsíční putování černým kontinentem. Momentálně plánuju cestu sólo, jelikož nechci být na nikom závislý ale upřímně další 1 - 2 mašiny by mi přidali na klidu. Asi jsem trochu srab. Předběžně počítám s Aldou, bo ten jede kamkoli, kde to trochu smrdí průserem. Uvidíme. Každopádně nehlašte se všíchni ab.gif

Druhou neznámou je trasa. Nabízej se dvě možnosti.
Východní cesta po stopách Long Way Down, kterou už projelo mnoho motorkářů. Je poměrně dobře zmapovaná a relativně velmi bezpečná. Protíná takové klenoty jako Kenyu, Tanzanii, Zimbabwe, Namibii, atd. Jelikož mám za sebou čerstvou cestu z Tanzanie, poměrně slušně projetou Botswanu, Namibii a JAR, tuším že to bude opravduna pohodu a určitě to na oko nejkrásnější z afriky. Cestou je několik servisů KTM, mám záchytný kontakt v Tanzánii v případě nouze.
O to víc mě láká téměř neprozkoumaná cesta po západním pobřeží. Protíná většinu středoafrických zemí, Burkinou Faso počínaje, přez Niger, obě Konžské republiky, Angolu, atd. Je to o dost nebezpečnější, i když v africe zrovna vládne klid, o něco delší (16 států jen v africe) a o něco méně pohodlné (žádnej KTM dealer po cestě). Ale projet se to dá.
Otázkou tak zůstává zda je lepší si užít turisticky příznávých států a klidu na safari na východě, nebo adrenalinu nepoznaného na západě (zvláštní jak je afrika ve všem jina).

V obou případech by se končilo v Cape Townu, odsud mašiny po vodě a osoby vzduchem. Na cestu počítám 4 měsíce času a kolem 20 000 - 30 000 km. Bude to dlouhý, drahý, ale bude to maso!

Na cestu připravuju svoje milované KTM. Kaťály už jsou venku, laďáky na svým místě, anglická spojková pumpa pumpuje, navigace naviguje. Letos dostane 42l nádrže, tvrdší pružiny do vidlí a pár dalších cajků, aby to pak nebyla taková darda. Totéž (zodpovědnou přípravu) očekávám i od svých potencionálních souputniků (co Aldo?). Ctěl bych výzt co nejmíň cajků, ale obávám se ale že bez kufrů to nepůjde.

Zatím aktuální sestavička.


Informace k zemím západní trasy. (zdroj: www.mojeafrika.cz)

Maroko
Jako všechny severoafrické země také Maroko přitahuje návštěvníky i v zimě. Jsou tu pěkné pláže, poušť a zajímavá krajina. Dny jsou teplé, ale noci poměrně chladné v zimě. Mezi pouští a mořem leží pohoří Atlas, které může být v zimě pokryto sněhem. Essaouira Jeden z nejzajímavějších přístavů Maroka, umělecká atmosféra a výborné plážové místo.Taková byla dříve plážová místa, obnovené riady ( tradiční domy ) změněné na hotely. Nedaleko ve vnitrozemí leží Marrakech, nejexotičtější místo Maroka, jsou zde trhy a nádherná islámská architektura. Chcete-li uniknout modernímu světu, pak právě zde je to pravé místo. Jižně od Essaouira leží nejlepší místo na surfování v Maroku - Sidi Kaouki.

Mauretánie
Mauretánie leží na severozápadě Afriky a je to výborné místo pro lov, rybaření a treky v poušti. Cesta přes poušť Chinguetti, návštěva města Atar, koupání v oáze Tergit. Chytat ryby v jezerech a lovit v písečných dunách, oázách a poušti Mauretánie - to jsou hlavní zajímavosti země. Potřebujete vlastní auto 4x4, abyste mohli projet jednu z nejméně obydlených zemí v Africe. Nouakchott, hlavní město zasypávané pískem, je největším městem na Sahaře. Pláže, kde se setkávají duny a Atlantský oceán jsou divoké a prázdné. Země byla původně velmi mírumilovná, bohužel zabití čtyř francouzských turistů, zřejmě členem Al- Quaida, vedlo ke zrušení dakarské rallye. Jet do Mauretánie je velké dobrodružství, ale zkontrolujte si bezpečnostní situaci předem.
Senegal
Senegal má co nabídnout všem, ať už hledáte odpočinek na plážích nebo aktivnější dovolenou. Stovky cizinců sem přijíždějí během známé rally každoročně. Jsou tu krásné pláže, zajímavá kultura. Senegal byl nazýván bránou do Afriky nebo Paříž západní Afriky. V Senegalu žije 640 druhů ptáků, plavba na piroze a jejich pozorování je velkým zážitkem. V Senegalu jsou velmi milí a přátelští lidé - základem zdejší kultury je úcta k druhému. Žije zde mnoho etnických skupin (Tukulor v poušti, Dola v lesích na jihu, zachovávají si své tradice). V Senegalu se stále tančí, lidé jsou tu usměvaví. Hlavním cílem v zemi je Dakar - je to velmi kosmopolitní město. Letiště leží 15 km od centra, taxi by mělo stát asi 7,50 EUR (5000 CFA) - po smlouvání. V Dakaru si můžete dát dobré mořské plody na pláži v La cabane des Pecheurs - s výhledem na N´Gor Island. Indochine je největší asijská restaurace v Dakaru.Mali
Od Sahary na severu země až po savany na jihu může Mali nabídnout krásné scenérie. Nejlepší dobou pro návštěvu je období sucha od listopadu do února. Každoročně obvykle v lednu jezero a jeho okolí v odlehlém městě Gossi v severním Mali je navštíveno velkým stádem slonů (asi 600 kusů), migrují sem ze severní části Burkina Faso. V únoru a březnu se přesouvají na západ přes Réserve de Douentza a pak zase na jih, obvykle přecházejí východo-západní dálnici (úzký asfaltový pruh) u Hombori. Mnoho místních Tuaregů je nuceno se usadit na tuto dobu a dokonce turisté platí za to, jak pozorují, když sloni ničí úrodu (elouan), vydávají se na velbloudech na expedice s průvodci. Kolem Hombori jsou zajímavé skalní útvary 100-600 metrů vysoké, které lákají horolezce. Kromě dvou jehel Main Fatimy - menší Kaga Pamari a větší Kaga Tongo, jsou tu další skalní útvary, které jsou pouze pro dobře vybavené horolezce. V blízkosti se dá jezdit na dunách na lyžích. Za zmínku stojí i hudební noci v Bamako, kde se zrodilo západoafrické kombo, ve městě hraje stále živá hudba. Zkuste Bla bla Bar, Ibiza, Savana nebo Kora Maestro, Le Hogon.Burkina Faso
Země dříve známá jako republika Horní Volty, leží v Západní Africe mezi 6 zeměmi : Mali, Niger, Benin, Togo, Ghana a Pobřeží slonoviny. Hlavní město Ougadougou - je místem konání největšího filmového festivalu v Africe (FESPACO). Bobo Dioulasso (domov obchodníků Bobo) - druhé největší město a bujarým nočním životem. Za návštěvu stojí stará mešita a umělecká čtvrť Kibidwe. Bobo leží najihozápadě a stojí za to zde strávit několik dní. Hraje se tu výborná živá muzika a je tu bujarý noční život. Jméno znamená Dům Bobo a Dioula podle dvou etnických skupin,ktereé se zde před stoletími usadily.Velká mešita patří k nejimpresivnějším - bílá stavba z bílé hlíny postavená na konci 19.století je ústředním bodem místní muslimské populace.V blízkosti je stará čtvrť s úzkými prašnými uličkami,kde ženy roztloukají proso před domy,jsou zde posvátné fetiše. V Bobo je také neobvyklé nádraží.postavené francouzskými kolonizátory - imitace sudanské architekury. V Bobo se snadno vyznáte a je to příjemné město na prcházky s velkými alejemi se stromy a mnoha kavárnami na ulicích, je to také místo pro výborné nákupy tradičních řemeslných výrobků. Ougadougou - chaotické a okouzlující hlavní město země.Togo
Togo je prezidentská republika v západní Africe, na západě sousedí s Ghanou, na východě s Beninem a na severu s Burkina Faso. Malá země nabízí husté pralesy, savany, pobřeží laguny, dlouhé písečné pláže a bažinaté pláně. Hlavní město Lomé leží v Beninském zálivu a je to jediné hlavní město ležící přímo na hranici. Moderní hotely lemují pláže, minulost města odhaluje koloniální architektura a tradice fetišistické trhy, kde se prodávají tradiční léčivé prostředky a vyřezávané figurky. V Togo je několik národních parků, kde žijí sloni, bůvoli a antilopy a tropičtí ptáci. Farmy, kde se pěstuje káva a kokos, vodopády a palmové plantáže charakterizují zemi. Na severovýchodě Togo leží tradiční hliněné veže obydlené kmeny Batammariba v krajině Koutammakou, místo Světového dědictví UNESCO od roku 2004.
Benin
Voodo rituály v Afrických Benátkách?Benin je země ležící v Guinejském zálivu mezi Nigérií a Togo. Pobřeží země symbolizuje koloniální historii Afriky. Portugalci vytvořili přístavy a pevnosti během 15. a 16.století, obchodovali se zlatem, slonovinou a otroky s místními vládci. Přes svou pohnutou minulost je Benin krásná země, která uchovává tradice a uctívá své předky.?Bývalá Francouzská Dahomej má rozlohu jako Portugalsko a i přes svou malou rozlohu má velkou rozmanitost kultur a přírody. Benin je kolébkou voodoo a je zemí, kde se návštěvník setká s pravou Afrikou.


Nigérie
Nigérie je země v západní Africe. Na západě sousedí s Beninem, na východě s Čadem a Kamerunem, na severu s Nigerem. Území na jihu ohraničuje pobřeží Guinejského zálivu.?Na území Nigérie se již v předkoloniálním obdobím vytvářely státní celky. Nejvýznamnější byl Sokotský sultanát. Nigérie získala nezávislost v roce 1960 jako federace tří oblastí. Hustě obydlená obrovská země, země extrémů - bohatsví a chudoby.. existující vedle sebe. několik částí země je problematických, většina oblasti je však pohostinná. V jižní Nigérii stará království dodržují své zvyky - od vytváření mosazných soch po uctívání starých bohů.Je tu jedna z nejmodernějších organizací ochrany primátů. Na severu,kde je země suchá a táhne se do pouště se mění muslimská Nigérie v prašné obchodní vesnice,kde stále přetrvávají tradice staré transsaharské obchodní stezky. Na severovýchodě stojí za návštěvu park Yankari NP. Lagos je jedno z nejbohatších měst v Africe, přístavní město Calabar je příjemnou zastávkou pro cestující do Kamerunu. Země není pro návštěvníky,kteří jsou poprvé v Africe ale pro zkušenejší cestovatele.Kamerun
Kamerun je tropická rovníková země, žije zde asi 250 etnických - jazykových skupin obyvatel, rozloha země 470.000 km2, počet obyvatel 16 miliónů, hlavní náboženství - křesťanství a islám.?Afrika v miniatuře - tak se nazývá tato země, je to jedna z nejrozmanitějších zemí Afriky, kde žije množství etnických a jazykových skupin a má fascinující tradiční kulturu a historii. Od Sahary po rovníkové travnaté pláně až po nejvyšší horu Západní Afriky, žijí zde velmi milí lidé, kteří se živě zajímají o okolní svět.
Gabon
Gabon leží v západní části střední Afriky. Největší a hlavní město Gabonu je Libreville. Gabon je světoznámý svou ekoturistikou - trek po ostrově Evengué Island a setkání s gorilami. Pojedete-li do Tassi Savanna Camp - uvidíte slony, vzácné druhy antilop, bůvoly a mnoho druhů ptactva. Gabon znamená to samé pro Afriku jako Amazonie pro Jižní Ameriku. Více než 80% rozlohy Gabonu je pokryto pralesem,kde roste více než 8000 rosltinných druhů, znichž asi 20% endemických/, žije tu více než 200 druhů savců a 600 druhů ptáků. Lopé-Okanda bylo zapsáno na seznam světových míst dědictví UNESCO, díky svému ekosystému a krajině, je to první místo v Gabonu, které se na tento seznam dostalo

Kongo
Kongo (Brazzaville) - dříve Zaire, povrch tvoří nížinné travnaté pláně. Ve vnitrozemí a na severu jsou deštné pralesy. Nedotčená příroda a gorily, země je hustě zalesněna a bohatá na ropu, turismus je zde ještě v plénkách, je také známá jako Congo Brazzaville, pro odlišení od velkého východního a méně stabilního souseda D.R.C.. Kongo se snaží kopírovat model Gabonu a začalo přijímat opatření k ochraně tropického lesa. Návštěvníci zde najdou panenskou přírodu a krásnou džungli, kterou zatím prozkoumalo jen málo lidí. V Kongu je tropické podnebí hlavně kolem rovníku s vysokými teplotami a vlhkostí. Období dešťů je od října do května, prosinec je celkem suchý. Období sucha je od června do října. V severní části země se nachází rovníkový deštný prales s průměrnými ročními srážkami 1100 mm, teploty se pohybuji od 21°C do 27°C.Demokratická republika Kongo
Třetí největší země Afriky, Demokratická republika Kongo (DRC), sousedí se Středoafrickou republikou na severu, Súdánem na JV, Ugandou, Rwandou, Burundi a Tanzanií na východě, Zambií na jihu a jihovýchodě, Angolou na jihozápadě a s Kongem na západě. Tímto středoafrickým státem probíhá na severu rovník. Hlavní město je Kinhasa. Dlouhá řeka Kongo, kolem níž rostou tropické pralesy, protéká převážně DCR a vytváří polokruh. Nejvyšší nadmořské výšky dosahují horské masivy na kraji Velké příkopové propadliny, nejrozsáhlejší z nich je pohoří Ruwenzori. Na severu a na jihu od rovníku převládají savana a les. Všechny hlavní řeky – Lomani, Aruwini nebo Ituri, Mongala, Ugangi, Uélé, Kasaim, Sankuru, Lulua, Kwango a Kwilu – jsou přítokem Gonga. Největší jezera jsou Lake Tanganyika, Albert, Edward, Kiwu, Mweru, Leopolds II a Tumba.
Angola
Angola leží na jihozápadě Afriky. Její západní hranici omývá v délce 1 650 km Atlantický oceán. Vlivem Benguelského proudu se podél pobřeží táhne vyprahlá pobřežní nížina, ze které se zdvihá práh Lunda o nadmořské výšce 1500–2000 m a plošina Planalto do Bié. Náhorní plošina má na rozdíl od suché savany vlhčí podnebí a stéká z ní do údolí několik větších řek. Směrem na východ plošina klesá do Konžské pánve, která je pokryta deštnými pralesy. O Angole se toho ví málo, některé kmeny na jihozápadě žijí stále velmi izolovaně (Mucacureca), občanská válka trvala 40 let. Konflikt skončil, když vládní vojska zabila vůdce UNITA Jonase Savimbi 2.2. 2002 a o šest týdnů později byla podepsána mírová smlouva. Infrastruktura Angoly byla zcela zničena. Angola je země tropických pralesů, tisíců kilometrů nedotčeného pobřeží Atlantiku, měst s portugalskou kulturou, hudbou, obrovskými národními parky, exotickými kmeny a velkým nerostným bohatstvím. Pro individuály je cestování Angolou zatím velmi náročné. Mezi nejzajímavější lokality patří: Luanda, Malanje, Namibe a Lubango, Cabinda a Kissamský národní park. Nejvyšším bodem Angoly je Mount Moco v oblasti Benguela a Mount Navil v Cuanza Sul. Největší města jsou Luanda, Huambo, Namibe a Malanje. Angola se teprve dostává na turistické mapy.Namibie
Návštěvu Namibie doporučujeme všem, kteří mají rádi přírodu - velké duny, zvířata a pouště, řeky. Namibie však nabízí i více - je ideální destinací pro aktivní lidi - pěší turistika, jízda na koni, na horském kole, rybaření, paragliding, jízda na čtyřkolkách a na dunách. Je také zajímavá pro pozorovatele ptáků, geology a astronomy. V Namibii se snadno cestuje i po vlastní ose, jedná se o Afriku pro začátečníky, i když je země řídce osídlena, infrastruktura pro turisty je dobrá. Rozšiřují se neustále možnosti ubytování - od kempů po luxusní lodge. Hlavními atrakcemi Namibie jsou : Ai-Ais horké sirné prameny (hořící voda), Fish River Canyon - 2.největší na světě, Duwisib Castle - originální vybavení z 18.a 19.století, Sossusvlei - největší duny na světě, Sesriem - hluboká strž s řekou Tsauchab, Sandwich Harbour - laguna s rákosím a vodním ptactvem, Welwitschia Mirabilis - žijcí fosilní rostlina endemická v Namibu, Cape Cross, kolonie lachtanů, Hardap rekreační park, Gamsberg Pass - nejdelší a nejvýše položený průsmysk v Namibii, Daan Viljoen park - 18 km od Windhoeku, Gross Barmen Hot Springs 100 km od Windhoeku s vnitřním bazénem, Spitzkoppe - Matterhorn Namibie, skalní malby, Brandberg a pohoří, nejvyšší hora Konigstein v Namibii. Waterberg Plateau park - horský resort, Dinosauří stopy v Otjihaenamaparero, Etosha NP. Skeleton Coast a krásná krajina, opuštěné vraky lodí, Epupa falls - ne řece Kunene.Botswana
Botswana je vnitrozemský stát v jižní Africe. Se sousední Jihoafrickou republikou, na níž je ekonomicky závislá, tvoří celní unii. Představuje bezpochyby jednou z politicky nejstabilnějších zemí na světě a často je považována za zářný příklad demokracie v Africe. Dříve se nazývala země Bečuánsko, svou nezávislost získala 30.9. 1966. Nyní je pojmenována podle největšího kmene Tswana. Je to bezpečná turistická destinace. Zatímco má nejmenší hustotu obyvatel na světě, může se pochlubit největší koncentrací slonů na světě - asi 150 000. Rezervace v Botswaně patří k nejkrásnějším v Africe. Ať stanujete nebo bydlíte v 5* lodgích, vždy pro Vás návštěva Botswany bude nezapomenutelným zážitkem. Je to bezpečná destinace, lidé jsou tu přátelští a kriminalita tu skoro vůbec neexistuje. V Botswaně se klade se důraz na dodržování malého počtu turistů tak, aby příroda zůstala zachována ve svém původním stavu. Důležité upozornění - do NP v Botswaně je třeba předem mít zakoupen vstup a mít rezervaci v kempech..Jihoafrická republika
Svět v jedné zemi?I když Jižní Afrika patří k nejnavštěvovanějším zemím Subsaharské Afriky, jsou zde stále ještě místa, která vás překvapí.

Východní trasa je mnohem jednodužší co se týká celních formalit, bezpečnosti i celkové infrastruktury. zřejmě by se začínalo v praze pak přez balkán, Turecko, Jordánsko a Sýrii. popisuju však jen Africké země:

Egypt
Severovýchodní africkou zemi, Egypt, proslavila především její historie a tisíce míst pro potápění v Rudém moři. Zatímco saharská část Egypta je jen velmi řídce osídlena, většina obyvatel žije v okolí Nilu, který je nejdelší řekou světa. Na severu Nil tvoří deltu o rozloze 24 000 km?. Mezi nejznámější památky patří pyramidy Gíze, chrámový komplex v Karnaku a Údolí králů. Na Nilu byla v roce 1970 dokončena 111 metrů vysoká Asuánská přehrada s objemem zadržené vody 130 mld m?.


Súdán
Súdán je největší africký stát, nacházející se na jih od Sahary částečně v oblasti Sahelu v Africe. Hraničí s Egyptem na severu; s Libyí, Čadem a Středoafrickou republikou na západě; s Demokratickou republikou Kongo, Ugandou a Keňou na jihu a s Etiopií, Eritreou a Rudým mořem na východě. Súdán je největší africkou zemí. Je zde fasinující poušť, archeologické památky. Země černých faraonů, súdánští králové dobyli Egypt v 8.století př.n.l. Jebel Barkal byl hlavním městem Království Kush, je to posvátná hora, staří Egypťané a Kušité věřili, že Amon, bůh života, žije uvnitř a místo se stalo posvátným. Jižně od Kerma najdete kolosální stavbu z hliněných cihel, o které se domnívají archeologové,že patří k nejstaším stavbám v Africe. Dalším zajímavým místem je Soleb, Old Dongola, zapomenuté středověké království Makuria. Do Súdánu potřebujete vlastní auto 4x4, obyvatele největší africké země jsou přátelští, ale musíte respektovat místní zvyky a oblečení. Také vaše doklady musí být v naprostém pořádku, musíte mít doklad z Karthoumu (Chartúmu), že smíte jet přes některé oblasti, bezpečnostní policie je všude. Vyhněte se období horka.


Etiopie
Etiopie dříve známá jako Habeš se rozkládá ve středu Afrického rohu ve východní Africe na západ od Somálska a severně od Keni. Hraničí také s Djibouti (349 km), Eritreou (912 km) a Súdánem (1.606 km ). Kromě krátkého období italské okupace v letech 1936-1941 nesdílí koloniální zkušenost jiných afrických zemí. Turisticky zajímavá jsou například místa jako národní parky Omo, Mago, Bale Mountains, Simien Mountains. Díky dlouhé historii země, ve které se prolínaly křesťanské a muslimské vlivy, je zde mnoho církevních památek. Tajemná Etiopie se pyšní svébytnou kulturou. Ať cestujete po Etiopii jakkoli, vždy se setkáte s její minulostí. Etiopskou historii zachycuje mnoho legend, jedna z nich říká, že císař Menelik, syn královny ze Sáby a krále Šalamouna, přišel z Jeruzaléma do Axumu a založil zde jednu z nejdéle trvajících královských dynastií na světě. Známé trasy vás zavedou na fascinující a legendární místa jako Lalibela, Axum, Gondar, Debre Damo, Bahar Dar a Harar. Minulost ožívá v nádherné zemi ve formě podivných a krásných kostelů, památek a zřícenin. Etiopie je země, kterou je nutno objevit, je tajemná, krásná a zcela mimořádná.


Keňa
Země je pojmenovaná podle nejvyšší hory Mount Kenya (Kirinyaga - Hora bělosti). Nejkrásnějšími a nejzajímavějšími místy Keni jsou její národní parky. Keňa nabízí mnoho možností safari, je velmi snadné naplánovat cestu tak, aby zcela vyhovovala vašim požadavkům. Nejdříve si však musíte zodpovědět několik otázek: Jak dlouho chci být na safari a kam až se chci vydat? V Keni je dobrá infrastruktura a mnoho různých zajímavých míst, která jsou relativně nedaleko od sebe. Takže se nejdříve musíte rozhodnout, na jak dlouho chcete na safari jet. Je třeba si uvědomit, že i když budete na stejném místě, pak zkušenost z divočiny je pokaždé jiná. Při jedné návštěvě Keni můžete navštívit tropické lesy, krásné pláže a pouště, vystoupat na hory a seznámit se s divočinou, zažít safari na velbloudech v severní Keni. Také si musíte položit otázku, zda chcete jet ve skupině na safari nebo mít safari privátní. Keňa je také ideálním místem pro romantickou dovolenou nebo i dovolenou s dětmi. Lze si vybrat z mnoha možností od kempového safari po safari s ubytováním v luxusní lodgi. K velmi odlehlým místům v Keni patří souostroví Lamu, na Lamu nejezdí auta, je to zde ještě zapomenutý ráj. Lamu určitě stojí za návštěvu, zvláště je to místo pro milovníky klidu a historie. Téměř celá populace souostroví vyznává islám.


Tanzanie
Serengeti, Kilimanjaro a Zanzibar - to jsou místa spojená s Tanzánií, kam ročně přijede asi 5% turistů z celého počtu návštěvníků Afriky. Žije zde 125 etnických skupin. Vláda však nemá zájem na velkém přilivu turistů, klade více důraz na kvalitu než na kvantitu. Více než čtvrtina země z celkové rozlohy 945.234 km2 je chráněné území, téměř 85% z 650.000 turistů, kteří ročně navštíví Tanzánii se pohybuje pouze na 10% těchto chráněných oblastí. Všechna populární místa - Serengeti, Ngorongoro, Lake Manyara a Kilimanjaro spadají do severního okruhu. Ostatních 10 národních parků, 31 zvířecích rezervací, 50 kontrolovaných zvířecích oblastí a dva mořské parky - navštíví ročně méně než 100.000 návštěvníků. Zde je však Achillova pata, jelikož infrastruktura kromě severního okruhu není příliš rozvinutá, většina turistů se pohybuje po tomto severním okruhu, kde však již bývá mnoho lidí na jednom místě. Díky poptávce a investicícm se však začínají rozvíjet i místa jako je Selous Game reserve, Mahale NP a Rubondo Island. Vláda by ráda dosáhla 1.000.000 turistů v roce 2010. Tanzánie však má potenciál stát se velmocí v oblasti safari. Avšak stále se klade důraz na kvalitu a ne na kvantitu, jako tomu je bohužel v Keni. V Tanzánii žije asi 20% z celkové počtu velkých zvířat v Africe.


Malawi
Malawi má krásnou krajinu, vlnité kopce Nyika, zalesněnou plošinu Zomba, 3000 metrů vysoký masiv Mulanje Massif, úrodné údolí Shire Valley, vysoké hory a nížinyí. V Malawi je devět rezervací pro divoká zvířata a nedotčená divočina. Jezdí se sem nejen na safari, ale také na pěší túry nebo kvůli potápění. Jsou tu krásné písečné pláže, třetí největší jezero Afriky, kde se dá odpočívat na plážích, krmit tropické rybičky, věnovat se vodním sportům. Malawi je známé jako Teplé srdce Afriky, žijí zde milí lidé, je to země úsměvů. V Malawi najdete pravého ducha Afriky, tradiční vesnice a země doposud příliš nedotčená turistickým ruchem. Malawi spadá do oblasti Velké příkopové propadliny, takže krása krajiny je tu zaručena.
Zambie
Zambie je legendární zemí pro pěší safari, je tu největší vodopád, divoká řeka Zambezi, krásná jezera a mokřady, mnoho ptáků a divokých zvířat, nedotčená divočina. V zemi jsou nádherné přírodní rezervace, 17 vodpádů včetně Victoria Falls, mnoho aktivit jako pěší safari, safari vyjížďky, raftingu, slaňování, kanoe, rybaření a další. V Zambii je 19 národních parků, 36 chráněných území pro zvířata, 7 míst RAMSAR - mokřada a 42 důležitých míst na pozorování ptáků. K tomu 3 přeshraniční parky a mnoho lesních rezervací, asi 38% území Zambie je formálně chráněno, nejvyšší procento v Africe. ZAWA - Zambian Wildlife Authority odpovídá za chráněná území, vzniklo zde i několik soukromých nadací, které se o chráněná území starají. Zambijské safari patří k nejlepším na světě.
Zimbabwe
Zimbabwe je země s neuvěřitelnými přírodními krásami, rezervacemi s divokou zvěří a minerálním bohatstvím. Rozmanitá krajina se mění od hornaté po typickou divočinu a buš. Země je domovem velkých zvířat a mnoha druhů ptactva. Leží mezi Victoria Falls, řekou Zambezi, jezerem Kariba a řekou Limpopo. Sousedí na jihu s JAR, s Botswanou na západě, Zambií na severu a Mozambikem na východě.


Zbytek cesty se shoduje se západní trasou. Tesy Namíbíe, Botswana, jar....
Tak já budu zjišťovat a čumět do map a cestopisů a v co nejbližší době sem plácnu podrobnosti k oběma trasám.
Budu povděčen za jakékoliv tipy, odkazy, rady, atd. Vlastně proto to sem dávám s takovým předstihem. Díky HyneKTM