Motocrossové bačkůrky

Osobní zkušenosti s vysokejma skeletovejma botama do terénu. Nejde o žádný oficiální recenze ale o skutečné poznatky skutečných jezdců.

HyneKTM:
No tak já začnu. Mám Formy Dominator. Koupil jsem si je přez internet. Risknul jsem to s moji standartní 44 velikostí a klaplo to.
Botky přisly asi za týden. Cenu si přesně nepamatuju ale něco kolem 4 700 kaček. Zprvu jsem se trochu zhrozil, protože jsem vybíral pouze podle obráazku na internetu a na živo jsem je nikdy neviděl. Jsou tězký jako prase.


Mají plastový kloub v kotníku, takže při chůzi vydávají roborický vrzavý zvuk. Chodit se v nich prakticky nedá. Když jdu z garáže pěšky po schodech do čtvrtého patra, tak nahoře už nemůžu zvednout nohy. Ale na tohle ty sandálky nejsou konstruovaný. Prvni jízda na mašině (tehdy jestě XTcko) byla docela komická, řadičku jsem hledal poměrně složitě a dokonce jsem se musel i dívat. No jel jsem jak idiot. To ale pominulo zhruba po hodině jízdy. Ostatní pocity byli dokonalé. Pevná noha, stabilní postoj ve stupačkách. První test v terénu me nadchnul. Kazdé odšlápnutí bylo jako kdybych jel se sajdou. Perfektní jistota, pevná opora, žádná obava o kotník, ránu do holeně, prostě dokonalý. Přirovnal bych to k jizdě s helmou a bez helmy. Jakmile si na ní člověek zvykne, jet bez ní mě naplňuje nejistotou a přehnanou opatrností. Postupem času jistota řazení přišla zcela automaticky, ted uz používám pouze boční zoubky na straně špičky a vůbec necpu špičku pod, případně nad řadičku, Prostě to tak šmrdlám bokem.
Boty maji vniřní neoprenovou botičku, což není ani tak záležitost tepla, či naopak tepelné izolace, jako slíš komfortu. Uvniř je skutečnš jako v bačkůrkách. Navíc se dá vykepat písek a vyčistit zvlášť. Přezky mají jakési drobné pojistky proti rozepnutí, které zpočátku trhaly kůži na ruce při vyzouvání. Ale už se to ochodilo. Vysoká holeň perfektně fixuje kolenní chánič, který se při zapnutí stává jakoby součástí boty. Některý modely mají na vniřní straně boty kůži asi kůli poškrábání motorky a lepší adhezi k nádrži. Já to mám celý plastový, motorku to škrábe jako prase ale docela to drží. Ale asi to nebude úplně blbá vychytávka.
Jako nevýhodu vnímám to že do bot (jako do každých krosek) teče. Nejsou to holínky. Jejich vysychání trvá neúměrně dlouho a například při cestě na kraj světa kde je hnusný počasí si nedovdu představit jak suším plastový skelet u ohně. Druhou nevýhodou je téměř nemožnost normální chůze.
Jinak jsem s botama maximálně spokojenej. Jedna drobnost, která se stala všem co znám s tímto modelem bot. Šroubek na kotníku se vyžvejká a většinou ho ztratíte. Je to nějakej hliníkovej zmetek. Nahradil jsem ho ocelovým šroubkem s půlkulatou hlavou a velkou podložkou. Od tý doby vše fachá dokonale. Toď má zkušenost.
Instruktor:
Mám Gaerne ,asi do 5000,-.když jsem je kupoval,zdáli se mi malý. Mám hubená lítka,nepoužívám kolení chrániče,a jek se česem vytahaly,tak mám přasky na doraz a ve slabé ponožce kloktám. což při prudkém došlápnutí je pruser. vždycky se tak kopnu do palce,že mi sleze nehet! proto si myslím,že tohle eliminují botíčkové boty! Co je dobrý,že se mi nestalo,aby do nich nateklo!!!! Takže můj názor! Vysoká bota,z předu s chráničem na holeň,dostatečně pevné v kotníku(nejlépe kloub,TCX PRO2,závidím Fanoušku,dobrá volba).Je uplně jedno jaké přasky!
Frantisek:
Mam TCX PRO 2 s botickou. jsou super. Kdyz jsem se naucil, kde je radicka a zacal brzdit Jirovym stylem - proste zablokuju zadni kolo, bylo to super. Jestli do nich tece nevim, tolik vody zatim nebylo. Pri XLR pobraly vsechny rany a necejtil jsem nic. Maj v kotniku kloub (viz Jira vyse), takze jsou v pohode i v sede.


Venca: Jezdim ve FOX comp5. Krasne se po par jezdenich proslaply, ale zustaly akoratne toporne. Pri zachovani pevnosti jsou kupodivu na chozeni pohodlne. Na razeni a brzdeni jsou citlive, ze obcas netrefim neutral spis prisuzuju svoji neohrabanosti. S vodou je to horsi, dest vydrzi, ale pri primem zásahu od predniho kola zvlhnou. Musi to protect nekde kolem limce pod "jazykem". A brutalne smrdi. To musi u Foxu jeste poladit.