Jak převážet velkou kameru na motorce


Pro vášnivé fotografy a kameramany jistě problém. Kam umístit rozměrnou a na otřesy a nečistotvy citlivou techniku. Tak aby byla stále po ruce a žádný okamžik neunikl všudy přítomnému objektivu? Do letošního léta jsem vozil svou poměrně rozměrnou kameru Canon XM2 na rameni v klasické fotobrašně. Měla sice vyztužené stěny, ale zhruba čtyřkilová záležitost mi totálně odrovnávla záda. Pokud jsem jezdil sólo tak to ještě šlo. Občas jsem si ulevil opřením o zadní sedadlo. S nastávající výpravou do Albánie s ženou za prdelí jsem ale musel vymyslet něco nového.


jasně že existuí speciální úpravy brašen například od Touratechu, ale ty jsou vhodné tak pro zrcadlovku, případně malou dlaňovou kameru. Pro mého mastodonta ne. Vozím sice ještě jednu malou Sony, většinou někde v kapse, nebo přez rameno, ale brilantní optiky velkého tříčipu se prostě nechi vzdát. Nová mašina LC8 už neí takový vibrátor jako jednobuch XT a tak jsem se rozhodl pro úpravu tankbagu firmy Lojzo. Model Enduro malý se zdál velikostně vhodný. Teď ještě vymyslet uložení kamery.
Z technické pěny podobné molitanu ale pórovité jako polystyren (zelená deska tlustá asi 5 cm, kterou jsem našej na dvoře ve firmě jsem postupně vyříznul několik oválů o průměru vnitřku tankbagu. Pak jsem do jednotlivých vrstev vyřezal půdorys kamery. Postupným slepením chemoprénem jsem získal tvar, který vyplňoval celý prostor tanáče a do něhož se dala poměrně snadno vložit kamera. Ještě zbylo dost hmoty na bocích, kde jsem vyříznul nějaké prostory pro rezervní baterii a širokoůhlý objektiv. Nakonec jsem celý komplet ještě doladil několika klínky plastové hnoty (přilepil jsem je dovnitř) tak aby byla kamera opravdu stabilní.
Vše vypadalo sice trochu amatérsky, ale na výsost funkčně. Výrvor jsem testoval v Milovicích, prozatím bez kamery. A jak se to celé osvědčilo v praxi?
Na celé cestě Albánií, včetně poměrně náročných terénních vložek, několika pádů a tvrdé zatěžkávací akci vše fungovalo tak jak mělo, kamera ani jednou nazastávkovala, vše bylo perfektně po ruce, přístupné no prostě tak jak má být. Na kankbagu se sice ulámaly plastové přezky, ale to je spíš chyba výrobce (sorry Dušane). Uvažuji o zakoupení kvalitního tankbagu od TT a podobné úpravě.
takže dokumentaristice zdar!
Fotky jsou z telefonu, sorry za kvalitu .


Tak přikádám praktickou zkušenost po loňské Albánii. Tato úprava tankbagu se mimořádně osvědčila. Bez jakéhokoli problému jsem měl kameru vždy po ruce, dávali jsme i výživný offroad a vše fungovalo na jdničku. Pro letošní cestu do Iránu jsem vyrobil identickou vložku do tankbagu (nechal jsem si Lojzo, ale musel jsem upravit popruhy. Na TT nějak nevyšly prachy) z pevného molitanu. Koupil jsem 10cm vysokou madraci a rozřezal ji. Na spodek jsem udělal plát z molitanu, který má vlnkovaný profil, tak aby byla kamera co nejvíc odpružená. Celý vnitřek jsem pak vyložil lesklou hladkou podšívkovinou pro snadné ukládání a vytahování kamery. Sice jsem díky měkčímu materiálu přišel o přihrádky na náhradní baterie, ale to jsem pořešil v bočních kapsách. Takže vznikla druhá generace kameratankbagu.


Podobnou věc jsem vyrobil do boční tašky na kufr od firmy poledník pro zrcadlovku a tři objektivy. Snad to bude fungovat.

Prave jsem se vratil z Iranu a vše fungovalo na jedničku. Kamera si lebedila v molitanovem silentbloku a foťák v tašce na kufru. Vše po ruce, bezpečně uložené proti otřesům, paráda. Takže to funguje ab.gif

Další pokračování ewergreenu Tankbag je tu. Zakoupil jsem epesní Touratech tankbag a vyrobený poslení model molitanové vložky do ní krásně pasuje! Dokonce - i když vypadá drobnější - je v něm víc místa. Takže teď už je to profi!!! ag.gif