KILIMANJARO S ROZTROUŠENOU SKLERÓZOU26. Srpna 2010Opět jedna nemotorkářská. Jedná se ale o akci nadace Roska, kterou podporujeme a která jistě zasloužípozornost. V druhé polovina říjny 2010 se totiž skupina 7 pacientů, včetně jené nevidomé dívky a jadné pacientky na invalidním vozíku chystají zdolat nejvyšší horu afriky Kilimanjaro. Budem natáčet celovečerní dokument z této expedice a to ve velkém stylu!
Celá akce vznikal celkem nenápadně v hlavě naší šílené kamarádky Radky řečené Myši. Ta se s náma vypravila minulý rok na mašině do Iránu. Sama je postižená roztroušenou sklerózou a tak původně měla jet v doprovodném autě. Jelikož se nám ale Toyota zakousla na tureckých hranicích absolvovala nakonec celou cestu na volé sicně Hondy Africa Twin za Honzou Malínkem. Expedice jí natolik nadchla, že jí v hlavě uzrála myšlenka na překonání další mety. Pro své kamarády a spolupacienty z unie ROSKA, která celosvětově sdružuje pacienty s RS a pomáhá jim překonat úskalí jejich nemoci, naplánovala poněkud ambiciózní výstup na nejvyšší horu afriky.
To co se na začátku jevilo jako komorní akce pro 3 - 5 lidí se nakonec rozrostlo na velkolepý projekt. Výstupu se zúčastní 7 pacientů, z toho jena žena na vozíčku a jedna nevidomá dívka.

Na vrchol se bude stoupat první známou cestou, která má dnes poměrně slušné zajištění i průchodnost, zhledem k možnostem a schopnostem účastníků výpravy. Doprovodem bude poměrně početná skupina domorodých nosičů (cca 40-50) a profesionální horský vůdce.
Nad výpravou převzala záštita Keňská ambasáda a další partneři.
Bude uspořádán benefiční koncert zpěvačky Hany Robinsou - taktáž pacientky ROSKY a jedné t plánovaných účastnic výpravy (momentálně se její plány kříží s turné k novému CD), tisková koncerence, atd. Radka již 3x vystoupila v ČT, kde celou akci zpopularizovala.

Výstup je plánován na 7 - 8 dní (standart je 6 - 7) a procentou úspěchu je zhruba 30% podle individuálních schopností. Největším nepřítelem je horská nemoc, neboť se jedná o převýšení kolem 5 000 m od paty hory. Takže se bude stoupat klasickou technikou 500 nad kemp a pak sestup. A tak znova a dokola. Jedná se spíše o vysokohorskou turistiku, rozhodně to ale nebude zadarmo. V roce 2011 se po našich stopách vydá známá horolezkyně Lori Schnaider s výpravou 11 sklerotiků z Kanady.
Celá výprava bude natáčena profesionální technikou na HD video díky pomoci produkční společnosti Plan B a sřih zajistí profík David Šrám. Doufám že se povede zachitit tuhle unikátní akci opravdu velkolepě.
Takže to je stručně info to týhle akci. Momentálně se dolaďují sponzoži, mediální partneři, atd. Budu dál informovat.