Maroko 201110. Ledna 2011Tak konečně jsme se dočkali. V dubnu 2011 vyrážíme opět do doufám prosluněné afriky vstříc dalšímu saharskému dobrodružství. Ready to race.Po mnoha večerech na stránkách motocestovatelů, po stahovámí a porovnávání GPS tras zkušených cestovatelů konečně vznikla "ideální" stopa vedoucí těmi nejzajímavějšími místy téhle pestrobarevné africké země. Pro offroadvé ježděni jsem vzal jako mustr trasy Toma Kocandy z Touratechu, který byl jedním z prvních kdo přepisoval trasy z francouzkých knih Africa 4x4 a má to tam slušně zmáklý. Přidal jsem pár vlastních (no spíš sem to nakonec udělal skoro celý jinak) cest a teď se ladí sosby a obsazení a technické detaily. Zatím jedu já Hynek a Václav. Alda je klasicky tajemný ab.gif

Tady jsou ukázky trasy z Google Earthu.

Telegraficky:
Z Cuety, kam předpokládám jede trajekt podél pobřeží na východ až do Al Hoceim. Klikatá silniční etapa zvící makarské riviéry. Něc na rozcvičení pravých a levých zatáček. nějaký to moře a panorámata.
Odtud už na jih do vnitrozemí do města kouzel Fezu. poměrně dlouhá cesta by měla být korunována starodávnou medínou, koželužnama a atmosférou starověkýho města.
Z Fezu dál na jih přez kouzelná města do Rissani, což je na druhé straně Atlasu. Taková prána Sahary, řekněme. Silnice zřejmě zmizí a bude to lehce off.
Z Rissani už pouští (stále po cestách) do všemi offrouďáky milované Zagory. Tady už by mělo jít definitivně o písek a offroad. Do dun se tentokrát pouštět neplánuju, ale o kritická místa by neměla být nouze.
Ze Zagory podél Sahary, mezi stolovýma horama, vyschlými řečišti řek až do hliněnýho města M Hamid. Totální dobrodružství. Na topo mapě je to cesta, na satelitu vyjetý koleje. Uvidíme.
Z M Hamid mám dvě varianty. Jednu kratší a jednu na dva dny. Ta kratší to střihne kaňony na severozápad do města Tata. Písčitá cesta a prach. Ta delší je na podobným povrchu, ale vede dalších 150 km na jihozápad do dalšího pouštního města, jehož název není v mapě. mělo by jít spíš o panorámata a zážitek z jízdy. Dodud se pak cesta ztáčí na severovýchod do Taty. tady se obě cesty scházejí.
Z Taty opět horama na sever do Tazenakht. mělo by jít o typické satrodávné něsto s medínou, jako všechny muslimsý města. tady by měla převládat špatná silnice. Pojede se kaňony a oázami. Stolový hory a místní koloryt.
No a pak už se cesta stáčí zpět na sever až téměř na pobřeří Atlantiku do města Ouarzazate. Krajina by se měla opět zazelenat a narovnat. Odsud do dalšího zásadního bodu Maroka - Marakesh. trocha tý historie a dopravní histerie.
z Marakeshe nejkratší cestou k Atlantiku až do casablancy. Transportní etapa částečně o dálnici. Asi to bude průda, ale nějak se tam dostat musíme. I když Casablancu nikdo moc nechválí, rád bych jí alespoň projel a pak po pobřeží, podél dálnice po vedlejší cestě zpět do Cuety, což bude závěrečná část cesty a návratka.
takže suma sumárum kolem celýho Maroka, sportovně turisticko poznávací se vším co se tam dá vidět. Poušť, hory, rokliny, kameny, asfalt, velbloudi, somráci, humus, špína, nádhera. akhle nějak by se mi to líbílo a co bude, to se uvidí.
[Maroko
27.01.2009 | průvodce | zobrazení: 381text Tereza Kubátová | foto PressMarocké království se rozkládá v severozápadním cípu Afriky, během několika posledních let se stalo čím dál tím oblíbenější destinací cestovatelů, dobrodruhů a motocestovatelů. Tato nádherná Arabská země s bohatou historií, vyspělou kulturou a početnými přírodními krásami se otevírá světu, který ji opatrně objevuje.

Název Marocké království
Hlavní město Rabat-Salé
Statní zřízení Konstituční monarchie
Hlava státu Mohammed VI.
Měna Marocký dirham (MAD)
Jízda Vpravo
Čas -1hod
Úřední jazyk Arabština
Zastupitelské úřady
Velvyslanectví ČR v Marockém království
Villa Merzaa km 4,5 Route des Zäers
Zankat Ait Meloloul, Souissi B.P. 410, 102 22 Rabat 1
tel.: 00212/37/75.54.21, fax: 00221/37/75.43.93
e-mail: rabat@embassy.nzv.cz
web:www.mzv.cz/rabat
Velvyslanectví Marockého království v ČR
K Starému Bubenči 4, 160 00, Praha 6
Úřední hodiny: 09.00 - 15.00 (pondělí-pátek)
Tel.: 233 325 656, 224 325 957, 224 324 963, 224 310 473
Fax: 233 322 634
E-mail: sifamapragu@iol.cz
Velvyslanec J.E.p. Mohammed Rachid IDRISSI KAITOUNI
Provozní hodiny úřadu 09.00 - 15.00 /Po-Pá/

Doklady
S marockou republikou má ČR bezvízový styk. Při pobytu delším než 90 dní je nutné si na marocké policii vyřídit pobytovou kartu. Všechno zboží, mimo oblečení, předmětů osobní potřeby, filmů, tabáku a potravin pro osobní potřebu, podléhá clu.

Maroko uznává všechny řidičské průkazy, pokud nezůstanete déle než tři měsíce.

Doprava
Maročané jsou typickými jižanskými řidiči. Kolem osmé hodiny raní ulice ožívat provozem, a to znamená neustále troubení, které trvá až do osmé večerní. Pokud se v Maroku netroubí, něco je špatně. Místní řidiči troubí neustále - aby upozornili, varovali, nebo prostě jen tak pro radost. Ale na to si zvyknete.

Zě Španělské Sevilly, stačí nasednout na jeden z trajektů, který Vás dopraví do některého ze severních marockých přístavů, to jsou například Tangier, Melilla, nebo španělské území Ceuta. Vzhledem k tomu, že hranice Maroka s Alžírskem jsou již od počátku 90. let uzavřeny, je jedinou možností, jak se do Maroka dostat například z Tunisu letecká doprava.

Cestování
Je nutné dbát větší opatrnosti na osobní věci. V této zemi jsou časté kapesní krádeže a krádeže automobilů. Nedoporučuje se ubytování u soukromých neznámých osob. Nebezpečný je autostop. Úřady nedoporučují cestování do oblasti Rifu, kde se pěstuje konopí a pohybují se zde gangy mafie. Nepřístupná je pro cizince i oblast západní Sahary.


Zajímavosti
Marocká krajina je nejvíce ovlivněna třemi aspekty – pohořím Atlas, Saharou a atlantským pobřežím. Atlas prochází zemí od jihozápadu (s vrcholy přes 2 500 m.n.m.) přes jeho největší část, tedy Vysoký Atlas dosahující výšek přes 4 000 m.n.m., až k severu a severozápadu země (Střední Atlas s vrcholy přes 3 000 m.n.m.), kde strmě padá do Středozemního moře a pokračuje po pobřeží do Alžírska. Ve Vysokém Atlasu rozprostírajícím se ve střením Maroku najdeme i nejvyšší bod Maroka a celé Severní Afriky – Džabal Tubkal dosahující 4 167 m n. m. Atlantické pobřeží je ploché a stoupá do vnitrozemí k tabulovité krajině marocké mesety (kolem 800 m n. m.).

Na východě a jihovýchodě přechází pohoří Atlas v alžírskou náhorní plošinu šotů a v Saharu.
Maroko je jednou z nejsnazších cest jak poznat kouzlo Orientu. Tato země, která dříve bývala francouzskou kolonií, v sobě mísí africkou, arabskou i evropskou kulturu, přitom si však, zejména díky islámskému náboženství, zachovává tajemnou osobitost.

Maroko je zemí, kterou definují zejména kontrasty moderního světa, zajímavých lidí, starobylé kultury i krásné přírody.

Ceny a otevírací doba
V marockých obchodech je běžně otevřenov době mezi 9,00-18,30 s dvouhodinovou polední pauzou. Ve větších centrech a obchodech mají otevřeno i o víkendu a v době Ramadánu je otevírací doba všude omezenější.

Ceny jsou obecně vyšší ve velkých městech a nižší na vesnicích, ostatně jako všude jinde na světě. Velké rozdíly jsou v tomto směru zejména v ubytování. Ve městech se ceny v levnějších hotelích pohybují od 80 do 150, ale třeba i 300 dH až 1000 dH. Na některých místech lze platit i eury, především v taxících. Ve velkých hotelech a restauracích lze platit i cestovními šeky a platebními kartami. Bankomaty jsou ve velkých městech poměrně běžné a lze bez problémů vybírat.

Zdravotní péče
Nezbytná péče je v Maroku pro české občany zdarma. Vybavení nemocnic je na dobré úrovni. Na soukromých klinikách se pohybují náklady kolem 100 USD/den, proto se doporučuje mít uzavření dobré zdravotní pojištění i pro případ akutní letecké přepravy do ČR.

Vodu používejte pouze balenou. Očkování do země není povinné, ale pří cestě do odlehlých částí země se doporučuje očkování proti hepatitidě A i B a proti tyfu.

Státní svátky
1. leden - Nový rok
11. leden - Vydání Manofestu nezávislosti
20. leden - Svátek přinášení oběti
31. březen - Narození proroka Mohameda
1. květen - Svátek práce
30. červenec - Svátek trůnu
14. srpen - Svátek provincie Sahara
20. srpen - Svátek revoluce
21. srpen - Svátek mládeže
září-říjen - Ramadán
6. listopad - Svátek Zeleného pochodu
18. listopad - Svátek nezávislosti

Důležitá telefonní čísla
Policie - 19
Královské četnictvo - 177
Hasiči - 150
Rychlá lékařská pomoc - 150
Informace o tel. číslech – 160